Owoce liczi – zdrowy przysmak

1

Liczi (ang. lychee, leetchee) to egzotyczna roślina o pięknych i barwnych kwiatowych kielichach, które cudownie owocują. Z tego względu liczi zdobiło ogrody samych chińskich cesarzy. Owoc liczi nazywany także chińską śliwką lub bliźniarką smaczną.

Artykuł konsultowany z dietetykiem i technologiem żywności mgr Anetą Frydrycką.

Czas na przeczytanie artykułu: 5 min

Spis treści:

 1. Co to jest liczi?
 2. Gdzie rośnie liczi?
 3. Jak rośnie liczi?
 4. Liczi - korzystne dla zdrowia właściwości.
 5. Wartość odżywcza liczi.
 6. Przepis na pyszną sałatkę owocową z liczi
 7. Jak obrać liczi?
 8. Wybrane produkty dostępne w Kuchniach Świata.

 

Co to jest liczi?

Liczi (ang. lychee, leetchee) to egzotyczna roślina o pięknych i barwnych kwiatowych kielichach, które cudownie owocują. Z tego względu liczi zdobiło ogrody samych chińskich cesarzy. Owoc liczi nazywany także chińską śliwką lub bliźniarką smaczną. Pochodzi z Kambodży, Wietnamu i Filipin. 

 

Gdzie rośnie liczi?

W obecnych czasach uprawa liczi znacznie się rozprzestrzeniła i obejmuje niemal całą południową Azję i część Australii. Popularna jest również w rejonie Afryki oraz na Hawajach i Florydzie. Od prawie 4000 lat owoce liczi uprawiane są w Chinach. Cesarz dynastii Han uważał, że codzienne spożywanie świeżych owoców liczi dodaje sił i poprawia nastrój. Przez długie lata zaufani ludzie cesarza w poszukiwaniu cudownego owocu pokonywali konno dniem i nocą odległe rejony. Pierwsze europejskie wzmianki o liczi pochodzą z XVI wieku, kiedy hiszpański podróżnik i historyk Juan Gondalez de Menoza wychwalał właściwości tej śliwki.

 

Jak rośnie liczi?

Owoc liczi jest mały, kłujący, w kształcie kulistym lub lekko stożkowatym, przypominający wyglądem malinę lub truskawkę. Brązowo-czerwona skórka jest cienka, krucha i twarda, pokryta stożkowatymi wyrostkami. Charakteryzuje się łagodnym słodko-kwaśnym smakiem, biało-perłowym miąższem i dużą pestką. Owoce liczi rosną w gronach od kilku do kilkudziesięciu sztuk, dojrzewają na drzewach i są bardzo nietrwałe - zerwany z gałązki owoc psuje się błyskawicznie. Po 2-3 dniach przechowywany w temperaturze pokojowej zaczyna się psuć, traci swój smak i aromat, a tylko niektóre odmiany można przechowywać w chłodniach nawet do 10 tygodni. Owoce są transportowane do sklepów i przetwórni jak najszybciej po zebraniu ich w chwili najwyższej dojrzałości. Ze względu na swoją nietrwałość, nieczęsto można spotkać świeże liczi w polskich supermarketach. Na półkach sklepowych znajdziemy ten przysmak częściej w postaci przetworów lub suszonych owoców. Należy wybierać owoce równomiernie czerwone. Warto wiedzieć, że dojrzałe owoce zawierają około 80 % wody i w miarę ich dojrzewania wzrasta zawartość fruktozy, glukozy i sacharozy, dlatego diabetycy powinni mieć to na uwadze przy włączaniu ich do swojego jadłospisu. Podczas procesu dojrzewania liczi wzrasta także ilość pektyn rozpuszczalnych w wodzie, a zmniejsza się ilość rozpuszczalnych pektyn w kwasach. Owoce te mogą więc wpływać na regulację rytmu wypróżnień. Szczególnie ważne jest to dla osób ze skłonnościami do biegunek.

 

Liczi - korzystne dla zdrowia właściwości

 • Obfituje w witaminy i minerały: C, E, K B6, niacyna, ryboflawina, tiamina, kwas foliowy, wapń, cynk, fosfor, potas, magnez, żelazo, mangan, miedź.
 • Naukowcy z West China Hospital i Sichuan University na łamach "Toxicology and Applied Pharmacology" przekonują, że ekstrakt z owocni liczi może zwalczać komórki rakowe ludzkiego raka piersi oraz raka wątrobowokomórkowego.
 • Zawiera polifenole o silnych właściwościach przeciwutleniających. Wspomaga usuwanie wolnych rodników z organizmu, będących przyczyną stresu oksydacyjnego.
 • Antyoksydanty wspomagają profilaktykę w wielu chorobach np.: Parkinsona i Alzheimera.
 • Spowalnia procesy starzenia skóry i korzystnie wpływają na jej jakość.
 • Reguluje profil lipidowy. Obniża stężenie cholesterolu całkowitego we krwi. Wyrównuje proporcje pomiędzy frakcjami „złego” LDL, a frakcjami „dobrego” HDL cholesterolu. Owoce liczi powinni włączyć do diety osoby narażone na ryzyko wystąpienia miażdżycy.
 • Reguluje ciśnienie krwi dzięki dużej zawartości potasu 171 mg.
 • Poprawia parametry krwi i wpływa pozytywnie na krążenie. Osoby z anemią powinni wzbogacić dietę w owoce liczi.
 • Zawarty cyjanidyno-3-rutozyd, malwidyno-3-diglukozyd, pelargonidyno-3-diglukozyd korzystnie wpływają na zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie, wzmacniając naczynia krwionośne.
 • Zawiera związki fenolowe, m.in. związki kwasu kawowego, kwasu salicylowego, taniny. W owocach liczi znajduje się nawet o 15 % więcej związków fenolowych niż w winogronach.
 • Usuwa wirusy z organizmu, szczególnie pozytywne efekty przynosi w walce z wirusem opryszczki.
 • Wzmacnia odporność. Liczi ma dużo witaminy C (72 mg na 100 g liczi). Zjedzenie około siedmiu owoców liczi może zaspokoić dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na witaminę C.
 • Syrop z liczi uznawany jest za cenny lek przy kaszlu, łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bóle brzucha, związane z chorobą wrzodową żołądka.
 • Ze skórek liczi można przygotować herbatę, która pozytywnie wpływa na zaburzenia układu pokarmowego.
 • Proszek uzyskany z nasion liczi w wielu krajach azjatyckich wykorzystywany jest do zwiększenia absorpcji składników odżywczych w przewodzie pokarmowym ze spożytych pokarmów.

 

Wartość odżywcza liczi w 100 g

 • Wartość energetyczna około 67 kcal
 • Białko ogółem 0,83 g
 • Tłuszcz 0,5 g
 • Węglowodany 17 g
 • Cukry 15 g
 • Błonnik 1,3 g
 • Białko 0,9 g 

Z liczi można przygotować różne rodzaje przetworów i drinków. Można je również wykorzystać do potraw z owoców morza, sałatek owocowych, mięs, ryb, a także do soków, syropów i kompotów. Podawać z likierem, śmietaną lub lodami. Liczi posiada pigment antocyjaninę, która podczas gotowania może spowodować zmianę koloru miąższu na różowy.

 

Napój z liczi

 

Przepis na pyszną sałatkę owocową z liczi

 1. Przygotuj 5 owoców liczi, 1 papaję, 1 gruszkę, 10 winogron ciemnych, sok z połówki cytryny i 4  listki mięty.
 2. Gruszkę i papaję pokrój na cząstki, liczi obierz i wypestkuj.
 3. Wszystkie owoce umieść w naczyniu i polej sokiem z cytryny, a następnie wstaw do lodówki na pół godziny.
 4. Po 30 minutach wyjmij z lodówki i ozdób listkami mięty.

 

Jak obrać liczi?

 1. Jeżeli owoc jest dojrzały skórka schodzi z niego bez problemu.
 2. Ostrym nożem nacinamy skórkę wokół owocu.
 3. Skórkę podważamy nożem i oddzielamy od miąższu. Palcami zdejmujemy skórkę.
 4. Po ściągnięciu skórki, delikatnie oddzielamy miąższ od pestki. Wyjmujemy pestkę, która absolutnie nie nadaje się do konsumpcji.
 5. Liczi jest gotowe do zjedzenia.

 

Jak obrać liczi

 

Kuchnie Świata oferują wysokiej jakości przetwory z liczi. Informacji szczegółowych udzielają pracownicy delikatesów (lista teleadresowa wszystkich lokalizacji znajduje się na naszej stronie w zakładce DELIKATESYoraz naszego sklepu internetowego

Zamówienia na większe ilości, a także zamówienia niestandardowe można składać dzwoniąc pod nr tel.: 22 785 95 20 lub wysyłając e-mail na adres: zamowienie@kuchnieswiata.com.pl

 

Wybrane produkty dostępne w Kuchniach Świata:

Liczi w lekkim syropie Liczi w syropie Liczi w puszce

 

Powiązane wpisy blogowe:

Mango

Mango to pochodzący z Indii egzotyczny, aromatyczny owoc, o słodkim smaku z nutą cierpkiej kwasowości. Jego delikatny i orzeźwiający miąższ o...

Aloes

Aloes to roślina, która przez ostatnie lata znalazła się w centrum zainteresowania konsumentów na całym świecie. Powstało wiele książek i...

Nasiona chia

Te malutkie i niepozorne nasiona kryją w sobie potężną leczniczą moc oraz dawkę energii, która wzmocni i odżywi organizm. Są niezwykle pożywne i...

Najczęściej zadawane pytania:

Skąd pochodzi liczi?

Liczi pochodzi z Kambodży, Wietnamu i Filipin.

Gdzie rośnie liczi?

Obecnie liczi uprawiane jest w niemal całej południowej Azji, na części Australii, w Afryce, na Hawajach i Florydzie.

Jak rośnie liczi?

Owoc liczi jest mały, kłujący, w kształcie kulistym lub lekko stożkowatym, przypominający wyglądem malinę lub truskawkę. Owoce liczi rosną w gronach od kilku do kilkudziesięciu sztuk, dojrzewają na drzewach i są bardzo nietrwałe. Po 2-3 dniach przechowywany w temperaturze pokojowej zaczyna się psuć, traci swój smak i aromat, a tylko niektóre odmiany można przechowywać w chłodniach nawet do 10 tygodni.

Czym charakteryzuje się smak liczi?

Liczi charakteryzuje się łagodnym słodko-kwaśnym smakiem, biało-perłowym miąższem i dużą pestką.

Dlaczego nieczęsto można spotkać świeże liczi w polskich supermarketach?

Ze względu na swoją nietrwałość, świeże owoce liczi nie są zbyt często spotykane w polskich supermarketach. Na półkach sklepowych można znaleźć ten przysmak częściej w postaci przetworów lub suszonych owoców.

Czy liczi ma wpływ na rytm wypróżnień?

Tak, dojrzewające owoce liczi zawierają coraz więcej pektyn rozpuszczalnych w wodzie, co może wpływać na regulację rytmu wypróżnień. Szczególnie ważne jest to dla osób ze skłonnościami do biegunek.