Kuchnia indyjska

Kolorowa, wyrazista, aromatyczna i niezwykle różnorodna - kuchnia indyjska cieszy się uznaniem smakoszy na całym świecie nie bez przyczyny.

Większości z nas kojarzy się ona z pastą curry, czyli mieszanką intensywnie pachnących przypraw. Warto zdać sobie jednak sprawę, że to jeden z wielu produktów spożywczych, jaki wchodzi w skład potraw prosto z Azji Południowej.

Indyjska różnorodność smaków i aromatów

Trudno ująć kuchnię indyjską w sztywne ramy – na jej nietuzinkowy charakter wpływa ogromna różnorodność kulturowa mieszkańców Indii. Jej fundament tworzą przyprawy, często niedostępne w innych zakątkach świata. Wystarczy wymienić takie produkty spożywcze, jak kurkuma, cynamon, imbir, wspomniane już curry lub garam masala, aby wyobraźnia w kilka chwil przeniosła nas tysiące kilometrów stąd na lokalny targ pełen korzennych, pobudzających apetyt zapachów.

Tym, co czyni kuchnię indyjską tak charakterystyczną, jest wspomniana już różnorodność. W pewnych częściach kraju dominuje kuchnia wegetariańska, w innych potrawy składają się przede wszystkim z mięs nurzanych w gęstych sosach. Istotną rolę w żywieniu Hindusów odgrywają rośliny strączkowe, obecnie w tak popularnych potrawach, jak dal (gęsta zupa lub sos z różnych odmian soczewicy, ciecierzycy i fasoli) czy dosa (cieniutkie naleśniki z roślin strączkowych).

Do popularnych produktów spożywczych należą również takie potrawy, jak pierożki samosa (nadziewane mięsem lub warzywami), kofta (szaszłyk z mielonego mięsa) oraz pakora (smażone w cieście warzywa i kawałki mięsa). Każde z tych dań może zostać urozmaicone o smaczne dodatki – chleb naan lub ugotowany na miękko ryż basmati.

Oryginalne dania kuchni indyjskiej - stwórz je sam!

Brzmi smacznie, prawda? Dlatego zarówno w delikatesach, jak i sklepie online Kuchnie Świata udostępniliśmy oryginalne indyjskie produkty spożywcze niezbędne do przyrządzania smacznych, aromatycznych i sycących dań w rejonu Azji Południowej. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą i sięgnięcia m.in. po gotowe sosy, przyprawy, mąki i ryże, rośliny strączkowe, a także smaczne przekąski.

Sprawdź produkty kuchni indyjskiej w naszym sklepie B2B!

Kuchnia indyjska