Kuchnia grecka

Nie będzie przesadą określenie, że wśród kuchni europejskich to właśnie kuchnia grecka cieszy się największym uznaniem wśród miłośników dań o śródziemnomorskim rodowodzie. Wszystko dzięki stosowaniu świeżych i smacznych produktów spożywczych typowych dla tego regionu, spośród których wymienić wystarczy choćby pastę tahini, pieczone bakłażany, ser feta czy liście winogron. Równie interesujące wydają się tamtejsze metody przyrządzania potraw, o czym świadczy spora popularność greckich sklepów i restauracji w naszym kraju. A teraz te smakowitości można mieć również we własnej kuchni!

Kuchnia grecka — wyśmienita w każdym calu

Menu południowego krańca Półwyspu Bałkańskiego pełne jest sycących, a przy tym lekkich propozycji. Wśród nich znajdziemy pity z nadzieniem, tarty, zapiekanki, pierożki, kotleciki, szaszłyki oraz sałatki. Z dań głównych wydobywają się przede wszystkim aromaty warzyw, owoców morza oraz ryb, nieco rzadziej mięs: wieprzowiny i wołowiny. Co więcej, wystarczy dostęp do kilku głównych składników pochodzących z tego rejonu, aby przyrządzić te same dania we własnej kuchni. Szczególnie że receptury nie należą do skomplikowanych. Grecy stawiają na prostotę, świeżość oraz jakość — właśnie to świadczy o sile ich kulinarnych zdolności, które cieszą się pochlebną opinią wśród pozostałych mieszkańców Europy.

Greckie produkty spożywcze w sklepie Kuchnie Świata

W kuchni greckiej znajdziemy więc takie produkty spożywcze, jak liście winogron w zalewie, pieczone bakłażany z przyprawami, fasola w sosie pomidorowym oraz grillowana papryka. Prawdziwym rarytasem są gołąbki — faszerowane ryżem warzywa lub wspomniane już liście winogron, które najczęściej określa się słowem "orzeźwiające". Można traktować je jak przystawkę lub element dania głównego. Grecy nie wyobrażają sobie smacznych i sycących posiłków bez sezamowej pasty tahini oraz oliwy Extra Virgin tłoczonej z oliwek. Oba produkty znakomicie smakują z lokalnym pieczywem, są też dodawane do ryb, mięs, pieczonych warzyw, a także słodkich i słonych wypieków.

Sprawdź produkty kuchni greckiej w naszym sklepie B2B!

Kuchnia grecka