Jagody Goji - „super owoc” prosto z Azji

1

Do kategorii „superfood” (czyli super żywności) zaliczamy produkty o wyjątkowych właściwościach odżywczych, obfitujące w witaminy, minerały, fitozwiązki, jak również enzymy, korzystnie i leczniczo oddziałujące na nasz organizm.

Do kategorii „superfood” (czyli super żywności) zaliczamy produkty o wyjątkowych właściwościach odżywczych, obfitujące w witaminy, minerały, fitozwiązki, jak również enzymy, korzystnie i leczniczo oddziałujące na nasz organizm.

Jagody goji z całą pewnością należą do kategorii „superfood” i stanowią wartościowe źródło związków bioaktywnych, którym wielokrotnie przypisywano pozytywny wpływ na ogólny dobrostan organizmu i działanie prozdrowotne.

Rosnące na krzewach jagody goji należą do rodziny psiankowatych (Solanaceae), tak jak pomidory, ziemniaki, bakłażan czy papryka.  Są to owoce chińskiej rośliny o nazwie kolcowój pospolity (Lycium barbarum L.), znanej także jako kolcowój szkarłatny, która jest bliskim krewnym chińskiej wilczej jagody (Lycium chinese L.) i nie ma nic wspólnego z naszą wilczą jagodą, która jest trująca.

Jagody goji charakteryzują się owalnym kształtem, pomarańczowo-czerwoną barwą, gorzko-słodkim smakiem z wyczuwalną kwiatową nutą. Pochodzą z regionu Ningxia, w północnych Chinach, a na skalę przemysłową roślina ta uprawiana jest również w pozostałych chińskich prowincjach. Wielkość produkcji jagód goji w samych Chinach szacuje się na poziomie 95 tys. ton rocznie. Z upraw jagód goji słynie również Mongolia, Korea, Japonia oraz Tajwan.

Jagody goji były cenione i szeroko stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej już około 2500 tys. lat temu. Chińczycy wierzą, że jagody potrafią wydłużyć życie. Są adaptogenem, czyli działają tam, gdzie jest problem. Według medycyny chińskiej harmonizują i wzmacniają żeńską energię Jin nadnerczy oraz nerek. Wzmacniają siły witalne i potencjał seksualny.

To najbardziej odżywcze jagody na świecie. Zawierają 19 różnych aminokwasów, w tym osiem egzogennych. W składzie mają cynk 1,3 mg / 100 g, żelazo 5,5 mg / 100 g, miedź 0,7 mg / 100, wapń 50 mg / 100, sód 550 mg / 100 g, magnez 90 mg / 100 g, potas 1460 mg / 100 g, fosfor 184 mg / 100 g, mangan 0,9 mg / 100 g, german, selen,  witaminy z grupy B (B1, B2, B6), ponadto witaminę E i C.

Wartość odżywcza w 100 g suszonych jagód goji:

 • ok. 350-370 kcal
 • Węglowodany 42,5 g
 • Białko 7,9 g
 • Tłuszcz 4,5 g

Jagody goji mają bogaty skład chemiczny i są źródłem bioaktywnych związków do których należą:

 • karotenoidy,
 • kwasy fenolowe (kwas kawowy, kwas chlorogenowy, kumarowy, ferulowy), flawonole,
 • katechiny,
 • kwasy organiczne (kwas cytrynowy, jabłkowy, szikomowy, fumarowy)
 • kwasy tłuszczowe (linolowy, oleinowy, heksadekanowy, mirystynowy)
 • olejki eteryczne
 • włókna pokarmowe

                                  

Szerokie właściwości prozdrowotne jagód goji:

 • obfitują w związki antyoksydacyjne, podnoszą poziom hormonu wzrostu, co może mieć znaczenie w zwalnianiu procesów starzenia,
 • pozytywnie wpływają na profil lipidowy - przyczyniają się do istotnego podwyższenia poziomu cholesterolu HDL, przy jednoczesnym obniżeniu stężenia cholesterolu całkowitego i trójglicerydów,
 • wpływają na gospodarkę węglowodanową - kompleks polisacharydów pozyskanych z jagód goji obniża stężenie poziomu glukozy we krwi, jak również wpływa na zmniejszenie stężenie insuliny,
 • mają potwierdzony badaniami korzystny wpływ na narząd wzroku,
 • wpływają stymulująco na układ odpornościowy.

Warto podkreślić, że za najcenniejszy składnik jagód goji uważa się rozpuszczalny w wodzie bioaktywny kompleks polisacharydowy LBP (Lycium Barbarum polysaccharides). Z badań wynika, że kompleks LBP  hamuje wzrost ludzkich komórek raka żołądka (linia komórkowa MGC-803 i SGC-7901), ludzkich komórek raka okrężnicy SW480 i Caco-2 oraz komórek raka płuc, indukując ich apoptozę (śmierć komórkową). W znaczący sposób powstrzymuje także rozwój komórek raka gruczołu krokowego i skutecznie hamuje wzrost ludzkich komórek raka piersi (linii komórkowej MCF-7). Kompleks ten wykazuje właściwości antyproliferacyjne (hamuje namnażanie) także w stosunku do ludzkich komórek wątrobiaka QGY7703, jak również przyczynia się do apoptozy komórek białaczkowych HL-60.

Czy jagody goji są bezpieczne?

Wraz ze wzrostem popularności jagód, pojawiały się kontrowersje, dotyczące zwartości w tych owocach toksycznego alkaloidu, atropiny. Szczegółowe analizy chemiczne wykazały jej śladowe ilości, niestanowiące zagrożenia dla zdrowia człowieka. 

Warto wspomnieć, że udokumentowana została interakcja owoców goji z lekami przeciwzakrzepowymi, polegająca na zwiększeniu efektu działania leków i wzroście ryzyka krwotoku. Należy zatem zastosować umiar oraz ostrożność przy stosowaniu leków i jednoczesnym spożywaniu tych jagód.

Jagody Goji w kuchni

Owoce te wykorzystywane są w kuchni azjatyckiej na wiele różnych sposobów. Na bazie jagód goji przygotowywane są herbaty, napary i zupy. Stanowią cenny dodatek do potraw mięsnych i wegetariańskich, soków, win oraz nalewek. Jagody goji wchodzą w skład wielu dostępnych na rynku produktów spożywczych np.: napojów, batoników, musli, słodyczy, czekolad, dżemów, mieszanek zbożowych.

Przepis na błyskawiczne, pyszne, zdrowe i bezglutenowe sezamki z miodem i jagodami goji

Składniki:

 • 300 g sezamu
 • 70 g jagód goji 
 • 250 ml miodu
 • 2 krople aromatu waniliowego
 • opcjonalnie łyżka masła

Sposób przygotowania:

 1. Na blacie rozłóż arkusz papieru do pieczenia. Przygotuj drugi takiej samej wielkości arkusz, wałek i ostry nóż.
 2. Sezam upraż na suchej patelni, tak by lekko się zezłocił. Trzeba przy tym bardzo uważać, bo sezam łatwo się przypala.
 3. Do garnka wlej miód, gotuj ok. 4-5 minut, aż na powierzchni zaczną się tworzyć duże, przezroczyste bąble.
 4. Sprawdź na porcelanowym talerzyku, czy miód szybko twardnieje. Jeśli tak, zdejmij garnek z ognia, dolej zapach waniliowy i ewentualnie masło, wsyp sezam i jagody goji.
 5. Wymieszaj energicznie i wylej na papier.
 6. Przykryj drugim arkuszem i cienko rozwałkuj.
 7. Zdejmij papier z góry, pokrój twardniejącą masę na kawałki.

Takie sezamki są twarde i chrupiące, ale jeśli do miodu dodamy odrobinę masła, ich konsystencja nabierze elastyczności, dzięki czemu sezamki będą bardziej ciągnące - co kto lubi. J

Smacznego i na zdrowie! :)

 

artykuł konsultowany z dietetykiem i technologiem żywności mgr Anetą Frydrycką 

 

Kuchnie Świata oferują wysokiej jakości suszone jagody goji oraz różne produkty z dodatkiem jagód goji.

Informacji szczegółowych udzielają pracownicy delikatesów (lista teleadresowa wszystkich lokalizacji znajduje się na naszej stronie wzakładce DELIKATESYoraz naszego Sklepu Internetowego.

Zamówienia na większe ilości, a także zamówienia niestandardowe można składać dzwoniąc pod nr tel.: 22 785 95 20 lub wysyłając e-mail na adres: zamowienie@kuchnieswiata.com.pl

 

Wybrane produkty dostępne w Kuchniach Świata: