Co warto wiedzieć o mrożonkach.

1

W 1920 roku amerykański wynalazca, naukowiec i biznesmen, Clarence Bridseye opracował proces szybkiego zamrażania żywności. Na początku XX wieku, jako młody miłośnik przygód, udał się w podróż na arktyczny półwysep Labrador.

W 1920 roku amerykański wynalazca, naukowiec i biznesmen, Clarence Bridseye opracował proces szybkiego zamrażania żywności. Na początku XX wieku, jako młody miłośnik przygód, udał się w podróż na arktyczny półwysep Labrador. Był to teren zamieszkały przez traperów i rybaków. Przetrwanie tam wymagało zapewnienia sobie dostatecznej ilości pożywienia i opracowania metod jego konserwacji, np. suszenia, a w końcu zamrażania żywności. Bridseye zauważył, że świeżo złowiona i położona na kawałki lodu ryba, zamarzała niemal natychmiast. W zamrożonej rybie struktura tkanek nie ulegała zniszczeniu, a po rozmrożeniu smakowała jak świeża.

Eksperci twierdzą, że mrożenie jest najlepszą, najskuteczniejszą i najbardziej naturalną metodą utrwalania żywności. Pozwala na przechowywanie produktów spożywczych przez długi okres, zachowując ich naturalną barwę, smak i aromat. Zamrażanie produktów spożywczych to również jedna z najstarszych metod ich przechowywania. To proces polegający na obniżeniu temperatury wewnątrz produktu poniżej temperatury krioskopowej (temperatury krzepnięcia substancji), czemu towarzyszy przemiana fazy zawartej w soku komórkowym wody w lód. Mrożenie i chłodzenie opóźnia namnażanie się szkodliwych mikroorganizmów, co hamuje proces psucia się żywności. Duże znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności ma tzw. „łańcuch chłodniczy”, będący współgrającym ze sobą systemem, którego głównym celem jest zachowanie stałej temperatury na drodze od producenta (czyli od momentu pozyskania surowca) do klienta (czyli do momentu konsumpcji). Produkty spożywcze mrożone są w temperaturze od -25°C do -40°C przy zastosowaniu metody owiewowej lub kontaktowej. Przechowywane są w temperaturze poniżej -18°C w celu zachowania początkowej jakości surowca.

Mrożona żywność jest dostosowana do potrzeb nowoczesnego konsumenta. Poza sezonem konsumenci poszukują produktów bogatych odżywczo, które będą wyglądać i smakować jak świeży produkt. W wyniku obserwacji i przeprowadzonych analiz stwierdzono, że straty witamin i składników mineralnych pojawiają się po upływie mniej więcej roku od wytworzenia. Zamrażana żywność to najszybszy i najzdrowszy sposób na jej konserwację, zostaje zachowana wartość odżywcza bez stosowania konserwantów. W niskich temperaturach ginie część mikroorganizmów, a niektóre reakcje enzymatyczne są spowolnione lub zahamowane.

                                                    

Na czas zamrażania wpływa wiele czynników:

 • kształt produktu,
 • wymiary produktu,
 • współczynnik przewodności surowca,
 • opakowanie,
 • technika zamrażania.

Zalety mrożenia produktów:

 • szybka i wygodna metoda, pozwalająca zachować wartości odżywczą, dietetyczną i organoleptyczną świeżego produktu,
 • zachowanie kształtu, konsystencji, smaku i aromatu po rozmrożeniu,
 • najkorzystniejsza forma utrwalania żywności pod względem mikrobiologicznym,
 • mrożenie szokowe sprawiające, że produkty zachowują swój smak, kolor i odpowiednią wilgotność,
 • niewielkie straty składników odżywczych (białka, witamin A i D) w mrożonych mięsach i rybach,
 • dostępność produktów sezonowych (warzyw i owoców) przez cały rok,
 • oszczędność czasu konsumenta (dania gotowe mrożone),
 • zapobieganie rozwojowi i namnażaniu się bakterii.

Mrożenie i chłodzenie znajduje zastosowanie niemal w każdej branży przemysłu spożywczego i jest nieodzownym procesem zapewniającym jakość produktów spożywczych podczas ich transportu z najdalszych zakątków świata oraz magazynowania.

Produkty nadające się do mrożenia to:

 • nabiał, lody, desery,
 • pieczywo (mrożenie pieczywa półwypieczonego, szybkie zamrażanie bułek, precli i gotowych wyrobów piekarskich),
 • ryby i owoce morza (ryby całe, filety, krewetki, małże i inne skorupiaki),
 • owoce i warzywa,
 • mięso (mielone, w plastrach, kostkach i porcjach, hamburgery),
 • dania gotowe i gastronomiczne (pizza, produkty smażone w cieście, produkty panierowane, pyzy, pierogi, knedle, farsze, sosy, zupy),
 • zioła.

                                               

*Źródło: Instytut Żywności i Żywienia

 

Proces mrożenia pozwala zachować wartości odżywcze i organoleptyczne produktów spożywczych nawet na wiele miesięcy. Należy jednak pamiętać, że każdy mrożony produkt ma inny termin przechowywania. Bez względu na to, czy mrozimy sami w domu, czy kupujemy produkty już zamrożone, zawsze przestrzegajmy terminów podanych na etykiecie lub opakowaniu.

Mrożona żywność, aby po odmrożeniu zachowała odpowiedni smak i wygląd, powinna być dobrze przechowywana. Niestety wiele osób popełnia podstawowe błędy podczas mrożenia żywności, np. przechowując produkty w nieodpowiedniej temperaturze, czy zamrażając jeszcze ciepłe dania.

Jak obchodzić się z mrożonkami?

 • Należy zawsze przechowywać je w stałej temperaturze – minimum -18°C.
 • Nie należy kilkukrotnie rozmrażać i zamrażać produktów – wpływa to na ich wygląd i smak, ale zwiększa także ryzyko rozwoju drobnoustrojów.
 • Produkty mrożone też mają datę przydatności! Nie należy ich przechowywać, a tym bardziej spożywać po upływie przewidzianej daty przydatności.
 • Nie wolno zamrażać ciepłej żywności.

Jak rozmrażać?

Mrożone warzywa można wrzucić od razu do gotującej się wody. Jeśli mają być podane na surowo, powinny być rozmrażane w lodówce przez pewien czas. To samo dotyczy mięsa – zaleca się powolne rozmrażanie w lodówce, co pozwoli na wyeliminowanie zagrożenia zatruciem pokarmowym i korzystnie wpłynie na zachowanie walorów produktu. Zamrożone owoce przeznaczone do spożywania na surowo należy wysypać z torebki, w której były przechowywane. Można je posypać cukrem lub ewentualnie polać śmietaną, przykryć i pozostawić w lodówce do rozmrożenia. Proces ten można przyśpieszyć wkładając owoce w szczelnie zamkniętej foliowej torebce pod strumień zimnej, bieżącej wody. Owoce najlepiej spożywać bezpośrednio po rozmrożeniu.

 

Firma Kuchnie Świata zapewnia ciągłość łańcucha chłodniczego na każdym etapie dystrybucji produktów, począwszy od przyjęcia towaru, poprzez magazynowanie, relogistykę do magazynów w oddziałach ulokowanych w różnych miastach Polski, aż po logistykę do magazynu odbiorcy. Kuchnie Świata posiadają w swoich zasobach magazyny chłodnicze i mroźnie o łącznej powierzchni blisko 5 tys. m² oraz flotę samochodową w liczbie blisko 100 wyspecjalizowanych pojazdów wyposażonych w agregaty chłodnicze. Ponadto warto w tym miejscu dodać, że Kuchnie Świata realizują program zapewnienia jakości dystrybuowanych produktów spożywczych zgodnie z wytycznymi HACCP.

 

 

 

Artykuł konsultowany z mgr Anetą Frydrycką, dietetykiem i technologiem żywności.

 

Szeroki wachlarz różnego rodzaju produktów mrożonych (ryby, owoce morza, warzywa, owoce, grzyby, pieczywa, ciasta, półprodukty, gotowe dania, etc.) dostępny jest w ogólnopolskiej sieci delikatesów Kuchnie Świata. Szczegółowych Informacji udzielają pracownicy poszczególnych sklepów – lista teleadresowa wszystkich lokalizacji znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce DELIKATESY.

Zamówienia na większe ilości, a także zamówienia niestandardowe można składać dzwoniąc pod nr tel.: 22 785 95 20 lub wysyłając zapytanie na adres e-mail: zamowienie@kuchnieswiata.com.pl