Co kryje w sobie zielony proszek matcha?

1

Matcha to nic innego, jak sproszkowany specjalny rodzaj tradycyjnej japońskiej, wysokogatunkowej, zielonej herbaty. Ostatnio na świecie powstała wielka moda właśnie na ten rodzaj herbaty, choć dla Japończyków od stuleci stanowi podstawę kultu estetyzmu i piękna, a dla wszystkich może być drogą do zdrowia. Jej dobroczynne właściwości doceniane były już tysiące lat temu. W Japonii picie matchy było elementem rozrywki i ceremonii parzenia herbaty chanoyu, wpisanej również w rytuał buddyjskich mnichów Zen.

Matcha to nic innego, jak sproszkowany specjalny rodzaj tradycyjnej japońskiej, wysokogatunkowej, zielonej herbaty. Ostatnio na świecie powstała wielka moda właśnie na ten rodzaj herbaty, choć dla Japończyków od stuleci stanowi podstawę kultu estetyzmu i piękna, a dla wszystkich może być drogą do zdrowia. Jej dobroczynne właściwości doceniane były już tysiące lat temu. W Japonii picie matchy było elementem rozrywki i ceremonii parzenia herbaty chanoyu, wpisanej również w rytuał buddyjskich mnichów Zen.

Proces plantacji zielonej herbaty w proszku opracowany został w drugiej połowie XVI w i w niezmienionej formie przetrwał do dziś. Matcha produkowana jest z całych zielonych liści krzewów herbacianych. Na trzy tygodnie przed zbiorami plantacje są zacieniane specjalnymi bambusowymi matami, dzięki czemu liście herbaty są bogatsze w cenne składniki takie, jak: chlorofil, aminokwasy i katechiny, ich aromat jest bardziej intensywny, a smak słodszy. W następnej kolejności zbierane są najmłodsze, miękkie liście krzewu, co ma kluczowy wpływ na jakość herbaty. Zebrane liście podawane są parowaniu przez 15-20 sekund. Parowanie zapobiega utlenianiu się liści, co sprawia, że matcha zachowuje swój żywy, jasnozielony kolor. Liście pozbawione łodyżek i żyłek poddawane są suszeniu, a następnie mielone w specjalnych, najczęściej granitowych, ręcznie robionych żarnach. Proces wytworzenia 30 g zielonego proszku trwa aż około godziny, co świadczy o wielkiej staranności wykonania. Uzyskany proszek, nazywany matcha, jest szczelnie pakowany. Ze względu na wysoki stopień rozdrobnienia proszku nie nadaje się on do zwykłego zaparzania.

W sprzedaży dostępna jest matcha japońska i chińska, które różnią się od siebie. Japońska wersje jest nieco droższa, ale zdecydowanie bogatsza smakowo i odżywczo niż chińska a’ la matcha.

Skąd wzięła się moda na matchę?

Jak wiadomo nie od dziś, zielona herbata ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. W Japonii żyje ponad 50 tysięcy osób powyżej setnego roku życia, z czego ponad 60% to mieszkańcy prefektury Shizuoki, zaliczanej do najbardziej zielonych zakątków Kraju Kwitnącej Wiśni, słynącej z uprawy zielonej herbaty.

Dlaczego matcha jest taka zdrowa?

Matcha, jak już wiemy, to sproszkowany liść, który wypijamy razem z wodą, tym sposobem dostarczając organizmowi 100% zawartych w zielonej herbacie wartości odżywczych, a nie tylko 15-20%, jak w przypadku popularnego naparu z niesproszkowanych liści. Istotne jest, żeby wypić wszystko, nie tylko sam napar, ale również proszek – podobno dzięki temu Japończycy długo cieszą się nienaganną cerą i brakiem zmarszczek.

Matcha zawiera witaminy: C, A, E oraz minerały: żelazo, potas, cynk, wapń, beta- karoten, ale przede wszystkim jest bogata w antyoksydanty (przeciwutleniacze), dzięki którym nie tylko wyglądamy młodziej, ale też jesteśmy mniej podatni na wiele groźnych chorób cywilizacyjnych.

Badania naukowe wykazały wiele dobroczynnych działań będących skutkiem regularnego picia zielonej herbaty matcha – oto one:

  • zawarty w zielonym proszkugalusan epigallokatechiny (EGCG) – silny przeciwutleniacz o działaniu przeciwzapalnym, korzystnie wpływa na regulację i funkcjonowanie układu odpornościowego. Ponadto substancja ta reguluje krążenie krwi i pracę serca, obniża ciśnienie krwi i obniża poziom złego cholesterolu. Zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Hamuje rozwój cukrzycy;
  • duża dawka witaminy C chroni komórki przed starzeniem. Wspiera regenerację organizmu i chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych;
  • działa przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo. Wyciąg z herbaty matcha usypia metabolizm mitochondriów komórek rakowych sutka, dzięki czemu komórki rakowe nie mogą się rozwijać i obumierają;
  • reguluje przemianę materii i trawienie, tym samym wspomagając wszelkie diety odchudzające;
  • wypijana codziennie przyspiesza okres regeneracji po wysiłku fizycznym;
  • zawiera dużą ilość chlorofilu, zielonego barwnika, który może wspomagać kurację oczyszczania organizmu;
  • oprócz polifenoli zawiera dużo L-teaniny stymulującej produkcję serotoniny i dopaminy, które wspomagają koncentrację, pamięć i odprężenie oraz pozytywnie wpływają na nastrój, zadowolenie i odprężenie.

Napar zielonej herbaty matcha można traktować jako tzw. zdrowy energetyk będący dobrą alternatywą dla kawy – dostarcza 40 mg kofeiny w jednej filiżance naparu, delikatnie pobudza organizm, nie powodując przy tym objawów podenerwowania czy szybkiego bicia serca. Zawiera w sobie dużo więcej teiny niż inne herbaty, dzięki czemu wywołuje spokojne ożywienie i skoncentrowanie.

Matcha ma charakterystyczny cierpki i mocny smak z wyczuwalną łagodną nutką goryczy. Na jej punkcie świat dosłownie oszalał – matchę dodaje się do wszystkiego, od latte po wypieki i koktajle. W samej Japonii matchę stosuje się nie tylko jako gorący napar. Często dodaje się ten jasnozielony, herbaciany proszek do ciast, kremów, lodów, puddingów, batoników, pączków z oryginalnym, zielonym nadzieniem, zup oraz do mleka, przyrządzając w ten sposób słynne matcha latte.

 

Jak mawiał buddyjski mnich Eisai: „Matcha to najlepsze lekarstwo na problemy natury umysłowej i medycznej, to sposób, by życie stało się pełnym". Ale jak ją prawidłowo przygotować? 

 

Oto przepis na samodzielne i zgodne z tradycyjnymi regułami przygotowanie naparu matchy w domu.

Niezbędne akcesoria:

  • miseczki lub matchawan dla bardziej wyrafinowanych smakoszy,
  • chashaku, czyli bambusowa łyżeczka do nabierania proszku,
  • sitko do przesiania proszku matcha,
  • chasen, czyli bambusowy pędzelek do rozbijania grudek i spienienia napoju.

Sposób przygotowania:

Przy użyciu akcesoriów do matchy wsypujemy 2-3 g (około pół łyżeczki do herbaty) matchy do miseczki przy pomocy łyżeczki bambusowej (chashaku). Dolewamy 75 ml przegotowanej wody o temperaturze 70-85˚C i przez 30 sek. energicznie ubijamy bambusową miotełką (chasen) lub spieniaczem do mleka, aż całość uzyska jednolitą konsystencję bez grudek. Potem dolewamy do pełna wody, soku lub mleka mieszamy i pijemy. Proponowana dawka proszku matcha to około pół łyżeczki do herbaty (2 g) na szklankę 200 ml.

Warto wiedzieć, że parzenie matchy w chłodniejszej (nawet 60˚C) wodzie poprawia smak i walory odżywcze naparu.

Smacznego i na zdrowie! ????

 

Artykuł konsultowany z mgr Anetą Frydrycką, dietetykiem i technologiem żywności.

 

Wysokiej jakości matcha oraz produkty z jej dodatkiemdostępne w ogólnopolskiej sieci delikatesów Kuchnie Świata oraz w SKLEPIE INTERNETOWYM. Szczegółowych Informacji udzielają sprzedawcy. Lista teleadresowa wszystkich delikatesów Kuchnie Świata znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce DELIKATESY.

Zamówienia na większe ilości, a także zamówienia niestandardowe można składać dzwoniąc na nr tel.: 22 785 95 20 lub wysyłając zapytanie na adres e-mail: zamowienie@kuchnieswiata.com.pl

 

Wybrane produkty dostępne w Kuchniach Świata: